جالب ترین ها

کویر شرفخانه

شرفخانه بزرگ‌ترین بندر دریاچه ارومیه‌ است. این بندر از توابع شهرستان شبستر در استان آذربایجان‌شرقی بوده و فاصله آن از شهرستان شبستر ۲۰ کیلومتر و از شهر تبربز حدود ۹۰ کیلومتر است. در پی خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه، شرفخانه کاملاً خشک شده و اکنون جز چند لنج و کشتی به نمک نشسته و اسکله ویران شده، چیزی از آن باقی نمانده است.

تاریخچه:

بندرشرفخانه بزرگترین بندر دریاچه اورمیه و یکی از مراکز مهم گردشگری آذربایجان شرقی در شمال دریاچه اورمیه به عرض جغرافیایی ۳۸ درجه و طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۳۰ دقیقه به ارتفاع ۱۳۰۰ متر از آبهای آزاد در ۷۵ کیلومتری شمال غربی تبریز واقع است و خط آهن سراسری ایران به اروپا و جاده ترانزیتی تبریز به اورمیه و ترکیه از این شهر می‌گذرد این شهر از جنوب به دریاچه زیبای ارومیه از شمال به رشته کوه سرسبز میشو و از غرب به شهر تسوج و از شرق به شهر شبستر محدود می‌گردد. بندرشرفخانه دارای موقعیت جغرافیایی و سوق الجیشی ممتازی است که بصورت معبر باریکی بین دریاچه ارومیه و رشته کوه میشو واقع شده و نزدیکترین و راحت‌ترین راه ارتباطی آذربایجان شرقی و غربی از طریق دریا و خشکی می‌باشد. آب و هوای این شهر نیمه خشک و میانگین دمای سالیانه ۸/۱۲ درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق دما ۷/۳۴ درجه سانتیگراد و میانگین بارندگی آن ۲۳۰ میلیمتر در سال می‌باشد. سالانه صدها هزار توریست داخلی و خارجی برای شنا و تفریح و دیدن سواحل زیبا و مناظر دل‌انگیز و تدیع این بندر مسافرت می‌کنند و هزاران توریست طبی از اقصی نقاط کشور و جهان برای درمان بیماریهای روماتیسم و بیماریهای زنان و پوستی و اعصاب و … میهمان این شهر هستند. آب ولجن سواحل بندر شرفخانه رارای خواص معجزه آسای پزشکی است علاوه بر درمان بیماریهای یادشده در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد این شهر با ۶۰۰۰ نفر جمعیت و ۴۵۰ هکتار وسعت (محدوده خدماتی) و ۵۳ سال سابقه شهرداری قدمت و جایگاه بلندی در تاریخ آذربایجان دارد.

امکانات:

این بندر دارای ایستگاه راه آهن و همچنین اسکله برای رفت‌وآمد کشتی‌ها (نه چندان بزرگ) بود که بعد از خشکی دریاچه، عملا استفاده ای از آنها نمی شود. همچنین در این بندر هتل به نسبت بزرگی وجود دارد که از امکانات رفاهی نسبتاً خوبی برخوردارست اما بدلیل عدم مراجعه گردشگران، این هتل نیز رو به اضمحلال است. البته تمامی این اطلاعات مربوط به قبل از خشک شدن دریاچه ارومیه است. در حال حاضر اسکله و پلاژها و هتل به دلیل خشکی آب دریا مورد استفاده‌ای ندارند.


برچسب ها

مطالب پیشنهادی ایرانیا که شاید مفید باشند برای شما

نظر شما در مورد این مطلب : (پس از نوشتن نظر برای ثبت به سوال امنیتی زیر پاسخ دهید جهت تشخیص شما از رباط)